– World Economic Forum peger på misinformation som den største trussel mod vores samfund i dag.
– Datakabler beskadiges i Østersøen.
– Sociale medier flytter magtbalancer og er en trussel mod vores demokratier. Det forestående Grønlandske valg er under risiko for stærkt påvirkning “udefra”.
– Der er cyberkrig mellem øst og vest.
– Donald Trump har netop lanceret Stargate. Et partnerskab mellem flere store tech-firmaer. Startgate har en økonomisk ramme på 500 milliarder dollars til at udvikle og udbygge AI – rettidig omhu fra Trumps side??
– DeepSeek: En stærk kinesisk AI-model, som netop er lanceret. Det amerikanske aktiemarked er rystet. Største aktiefald nogensinde på en dag blev resultatet for den største amerikansk producent af chips til AI.
Trusler og udfordringer er der nok af.
Ja med ovenstående in mente, så skulle man tro, at regeringen ville have yderst travlt med at sikre sig, at vores befolkning hurtigt gennem uddannelse bliver rustet til at møde de overvældende digitale udfordringer (og muligheder)… Men nej. Regeringen er imod at indføre digital teknologi for alle unge i Folkeskolen og på ungdomsuddannelser.
Digital teknologiforståelse ville være et obligatorisk fag i både Folkeskolen og gymnasiet, hvis dagens deltagere i dages debat om Digital Teknologiforståelse i Fællessalen på Christiansborg Slot kunne bestemme udviklingen.
Tak for et godt initiativ – og hermed håb om, at regeringens ansvarlige politikere vil adskille debat om skærmtid og trivsel fra debatten om at uddanne vores næste generation i digitale teknologier!! To debatter som begge er vigtige og som ikke fortjener at skade hinanden ved at blive blandet sammen.




